Chystá se novela zákona regulující předkupní právo

S počátkem roku 2018 bylo do české legislativy navráceno „předkupní právo“.  S ním se setkávají převážně kupující a prodávající bytových jednotek v rámci společenství vlastníků jednotek (SVJ).  Na co bylo poukazováno již před zařazením předkupního práva mezi paragrafy občanského zákoníku je zkomplikování prodeje nemovitosti, zejména pak, je-li součástí transakce i prodej garáže.  Podle občanského zákoníku totiž mají spoluvlastníci zákonné předkupní právo na koupi a garáž by přednostně měl prodávající nabídnout právě všem spoluvlastníkům. Největšími zádrhely institutu je zdlouhavý a komplikovaný administrativní proces.

Pokud se coby majitel nemovitosti rozhodnete například pro prodej bytu včetně garáže, musíte dle zákona (v případě, že nedochází k převodu nemovitosti v rámci rodiny, přesněji převod na osobu blízkou) splnit následující:

  • nabídnout podíl všem spoluvlastníkům
  • obeslat všechny spoluvlastníky – nabídka musí být písemná, ideálně formou doporučeného dopisu (při osobním předání – podepsat převzetí spoluvlastníkem)
  • nabídka by měla obsahovat stejné podmínky prodeje jako při nabízení třetím osobám
  • lhůta pro uplatnění předkupního práva je 3 měsíce od doručení nabídky

Z výše uvedeného vyplývá, že pokud prodáváte či kupujete společně s bytem i garáž v bytovém domě, kde je více jak 20 bytových jednotek, čeká Vás nepříjemný a zdlouhavý administrativní proces.

 

Jak předcházet komplikacím?

  • vzdání se předkupního práva
  • garážové prostory ponechat v rámci společných částí domu

Pozitivum na závěr – chystá se novela občasnkého zákoníku, která navrhuje zrušení zákonného předkupního práva v rámci bytového spoluvlastnictví v situacích, kdy je garáž prodávána společně s bytovou jednotkou.

about author

admin

petra.cervenakova@email.cz

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua. Ut enim ad minim veniam, quis nostrud exercitation ullamco laboris nisi ut aliquip ex ea commodo consequat.

Insert math as
Block
Inline
Additional settings
Formula color
Text color
#333333
Type math using LaTeX
Preview
\({}\)
Nothing to preview
Insert