cervenakova.cz

Změny – hypotéky 2016

Mezi dubnem a červencem 2016 vstoupí v platnost nový zákon o hypotékách. Regulativa EU nám v něčem život ulehčí, v něčem ztíží, stručný nástin toho co se bude měnit:

  • konec 100% hypoték  (nově si na hypotéku sáhne jen ten, kdo má úspory, ev. kombinace s dalším úvěrem)
  • konec hypoték bez prokazování příjmu
  • přísnější hodnocení příjmů při refinancování
  • nově nižší sankce při refinancování mimo konec fixace (orientačně ukončení hypotéky na 1,5mil po 3letech splácení 5ti leté fixace znamená 90 – 150 tisíc sankci – dle banky, připravovaný zákon stanoví strop, který bude výrazně nižší)

 

Pokud se chystáte na koupi nemovitosti financované hypotékou, je možné si vzít „hypotéku dopředu“ , tzn. nechat si v bance schválit úvěr, podepsat s bankou smluvní doumentaci, stvrzující úrokovou sazbu a byt či dům teprve hledat. Např. s poplatkem 500 Kč měsíčně máte 6 měsíců na nalezení svého vysněného bydlení. Pokud nemovitost nenajdete, jedinou újmou je chybějících 3 000 Kč.
Refinancování lze zařídit i 2 roky před koncem fixace. Aktuálně existují na trhu hypotéky, u kterých „nemusíte prokazovat příjmy“ a je možné hypotéku i navýšit. Navýšení může být neúčelové. Například K úvěru na 2,5mil Kč, který refinancujete si vezmete 120 tisíc navíc a tyto prostředky libovolně využijete.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Insert math as
Block
Inline
Additional settings
Formula color
Text color
#333333
Type math using LaTeX
Preview
\({}\)
Nothing to preview
Insert