Změny – hypotéky 2016

Mezi dubnem a červencem 2016 vstoupí v platnost nový zákon o hypotékách. Regulativa EU nám v něčem život ulehčí, v něčem ztíží, stručný nástin toho co se bude měnit:

  • konec 100% hypoték  (nově si na hypotéku sáhne jen ten, kdo má úspory, ev. kombinace s dalším úvěrem)
  • konec hypoték bez prokazování příjmu
  • přísnější hodnocení příjmů při refinancování
  • nově nižší sankce při refinancování mimo konec fixace (orientačně ukončení hypotéky na 1,5mil po 3letech splácení 5ti leté fixace znamená 90 – 150 tisíc sankci – dle banky, připravovaný zákon stanoví strop, který bude výrazně nižší)

 

Pokud se chystáte na koupi nemovitosti financované hypotékou, je možné si vzít „hypotéku dopředu“ , tzn. nechat si v bance schválit úvěr, podepsat s bankou smluvní doumentaci, stvrzující úrokovou sazbu a byt či dům teprve hledat. Např. s poplatkem 500 Kč měsíčně máte 6 měsíců na nalezení svého vysněného bydlení. Pokud nemovitost nenajdete, jedinou újmou je chybějících 3 000 Kč.
Refinancování lze zařídit i 2 roky před koncem fixace. Aktuálně existují na trhu hypotéky, u kterých „nemusíte prokazovat příjmy“ a je možné hypotéku i navýšit. Navýšení může být neúčelové. Například K úvěru na 2,5mil Kč, který refinancujete si vezmete 120 tisíc navíc a tyto prostředky libovolně využijete.
about author

admin

petra.cervenakova@email.cz

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua. Ut enim ad minim veniam, quis nostrud exercitation ullamco laboris nisi ut aliquip ex ea commodo consequat.

Napsat komentář

Insert math as
Block
Inline
Additional settings
Formula color
Text color
#333333
Type math using LaTeX
Preview
\({}\)
Nothing to preview
Insert