Regulace předčasného splacení hypoték chystaná na 3/2016

Jednou z hlavních novinek „Hypoteční směrnice“ Evropského parlamentu, která vstoupila v platnost v březnu 2015 je stanovení závazných pravidel pro předčasné splacení hypotečních úvěrů (dále jen HU).  Nová pravidla se budou týkat HU uzavřených po 21.březnu 2016, dříve uzavřených se nedotkne.
Hypoteční směrnice dává prostor zákonodárcům jednotlivých členských států nastavit různé poplatky ale i podmínky předčasného splacení úvěru. Sankce za předčasné splacení hypoték v ČR jsou aktuálně značně vysoké, směrnice je může výrazně snížit, stanovuje totiž, že odškodnění banky coby věřitele by nemělo převyšovat finanční ztrátu vzniklou předčasným splacením úvěru. EP nestanovuje limity, ty jsou na českých zákonodárcích, pravděpodobně zvolí obdobný postup jako u předčasného splacení spotřebitelských úvěrů.

Pokud by došlo k významně limitujícím podmínkám věřitele, mohlo by dojít k následnému zvýšení úrokových sazeb úvěrů, do kterých budou banky nuceny  rozpustit navýšení nákladů na poskytování hypoték, vzniklých předčasným splacením.

DOPAD NA SPOTŘEBITELE:
Pozitivní: Hypotéky uzavřené po 21.3.2016 bude možné v dosud neupřesněných případech jednodušeji a s nižší sankcí předčasně doplatit
Negativní: Navýšení nákladů bank způsobí s nejvyšší pravděpodobností nárůst úrokových sazeb

about author

admin

petra.cervenakova@email.cz

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua. Ut enim ad minim veniam, quis nostrud exercitation ullamco laboris nisi ut aliquip ex ea commodo consequat.

Napsat komentář

Insert math as
Block
Inline
Additional settings
Formula color
Text color
#333333
Type math using LaTeX
Preview
\({}\)
Nothing to preview
Insert